Jak rozpoznać i leczyć ból rozcięgna podeszwowego?

Jak rozpoznać i leczyć ból rozcięgna podeszwowego?

Rozcięgno podeszwowe to biegnąca od pięty do palców stopy struktura włóknista, stanowiąca pasmo tkanki łącznej. Dokuczliwy ból rozcięgna podeszwowego dotyka zwykle osoby prowadzące aktywny tryb życia, które narażone są na urazy, przeciążenia i w efekcie powstawania stanu zapalnego. Istotnym czynnikiem jest też niewłaściwie dobrane obuwie, zwłaszcza w przypadku osób uskarżających się na otyłość.  Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć ból rozcięgna podeszwowego?

Gdzie znajduje się rozcięgno podeszwowe? Jaka jest funkcja rozcięgna podeszwowego?

Rozcięgno podeszwowe jest elementem łączącym piętę z kośćmi stopy. Swój początek ma na guzowatości kości piętowej, natomiast kończy się u podstawy dystalnych paliczków palców.

Rozcięgno wraz z mięśniami odpowiada za utrzymywanie właściwego wydrążenia stopy. Podczas fazy podparcia rozcięgno powoduje – poza uniesieniem łuku podłużnego – supinację tyłostopia, co sprzyja utrzymaniu stopy w pozycji neutralnej.

Rozcięgno jest silną, kilkuwarstwową strukturą połączoną ze zginaczem krótkim palców. Poniżej poziomu kości śródstopia rozcięgno dzieli się na 5 pasm.

Rozcięgno podeszwowe współuczestniczy w kotwiczeniu stopy. Mechanizm ten znany jest, jako efekt Windlass. Prościej mówiąc, efekt ten sprawia, że propulsja staje się efektywniejsza (przetaczanie stopy oraz różnica czasu pomiędzy oderwaniem pięty i palców tej samej stopy od podłoża). Dodajmy, że efekt Windlass zawsze występuje parzyście, po obu stronach.

Przyczyny bólu rozcięgna podeszwowego

Ból rozcięgna podeszwowego spowodowany jest procesem zapalnym, którego podłoże może mieć wiele przyczyn. Jak wspomnieliśmy, jest to przypadłość charakterystyczna dla osób aktywnych fizycznie i czynnych sportowo. Ból pięty najczęściej pojawia się po wstaniu z łóżka (np. po dłuższym odpoczynku), czasem towarzyszy temu także obrzęk i zaczerwienienie.

  Zapalenie rozcięgna podeszwowego – przyczyny:

  • niewielkie urazy i przeciążenia występujące w przeciągu dłuższego czasu
  • nadmierne napięcia w obrębie rozcięgna oraz mięśni łydki
  • niewłaściwa technika uprawiania danej dyscypliny sportu
  • stosowanie nieodpowiedniego obuwia
  • bieganie po twardym podłożu
  • zbyt szybko narastająca intensywność treningowa
  • nadwaga

  Objawem tej dysfunkcji (entezopatii) jest ból pięty z boku po wewnętrznej stronie. Tym, co sprzyja powstawaniu stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego, są wady ustawienia stóp wywołane noszeniem np. butów na wysokim obcasie. Wypada przypomnieć, że nieleczone objawy, mogą wywołać poważne patologie.

  Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy

  Jak leczyć ból rozcięgna podeszwowego? 

  Ból jest sygnałem ostrzegawczym, którego w żaden sposób nie wolno lekceważyć. Tym, co można w takiej sytuacji uczynić natychmiast, jest:

  • Odpoczynek

  W miarę możliwości warto rozważyć wzięcie kilku dni wolnych od pracy lub zajęć domowych.

  • Odciążenie obolałej stopy

  Należy unikać obciążeń przez przynajmniej 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów bólu.

  • Ćwiczenia wzmacniające stopę oraz kostkę

  Ćwiczenia powinny wpływać na zwiększenie zakresu ruchu i elastyczności stopy.

  • Systematyczny masaż kostki i śródstopia

  Masaż powinien wpłynąć pozytywnie na elastyczność ścięgien. Można w tym celu wykorzystać akcesoria do ćwiczeń i masażu. Najczęściej stosuje się niewielką piłeczkę, którą masujemy i rozluźniamy rozcięgno podeszwowe stopy. Codzienne kilkuminutowe masaże łagodzą ból rozcięgna podeszwowego. Zobacz, jak wykonać prosty masaż stopy z wykorzystaniem piłki.

  W celu zapobiegania bólowi rozcięgna podeszwowego, a także zabezpieczeniu stopy na przyszłość, warto zwrócić uwagę na rodzaj i jakość noszonego obuwia. Buty wspomagające wsparcie łuku stopy i amortyzujące wstrząsy, będące wynikiem biegania, czy chodzenia powinny być stabilne, wyposażone w solidną podeszwę środkową przy łuku stopy, a także lekką, miękką piankę w podeszwie zewnętrznej.

  Dostępne modele obuwia zapewniają wsparcie, stabilizację i amortyzację w okolicy pięty. Dodajmy, że buty tego typu tylko z pozoru wydają odrobinę cięższe. Współczesne buty ortopedyczne są bardzo lekkie, za sprawą wykorzystanych do ich produkcji materiałów.

  Pamiętaj też, by w przypadku pojawiających się problemów ze stopami natychmiast skorzystać z konsultacji podologicznej (odciski, wrastające paznokcie itp.) i fizjoterapeutycznej (schorzenia stóp i narządu ruchu: koślawe stopy, płaskostopie, haluksy). Jesteśmy po to, by dbać o Twoje stopy. Razem przywrócimy Ci radość biegania i codziennej aktywności.

  Różne rodzaje akcesoriów do ćwiczeń i masażu znajdziesz w naszym sklepie.

  Zestaw do masażu 4FIZJO
  Piłka do masażu niebieska 4FIZJO
  Wałek do masażu niebieski 4FIZJO
  Duoball podwójna piłeczka do masażu 4FIZJO
  Zestaw do masażu 3 w 1 ZIPRO czarny wałek i 2 zielone rollery

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  OBUWIE MARKI PAPS

  Najnowsze filmy

  Ładowanie...