Płaskostopie poprzeczne- objawy, diagnoza i leczenie

Płaskostopie poprzeczne- objawy, diagnoza i leczenie

Płaskostopie poprzeczne jest deformacją stopy niedefiniowaną jako jednostka chorobowa. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że płaskostopie poprzeczne – z wyjątkiem metatarsalgii – zwykle nie powoduje nadmiernego bólu. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to przypadłość uciążliwa, dotykająca znaczną część populacji, zwłaszcza kobiet i osób starszych. Czym jest płaskostopie poprzeczne? Sprawdź, jakie są objawy i metody leczenia płaskostopia poprzecznego?

Płaskostopie poprzeczne – czym jest? 

Poprawnie zbudowana stopa opiera się na głowach I oraz V kości śródstopia. Trzecim punktem podparcia jest stopa. Kości połączone są za pośrednictwem trzech łuków (jeden poprzeczny i dwa podłużne), podtrzymywanych przez mięśnie i więzadła. Łuk poprzeczny znajduje się na wysokości głów kości klinowatych, kości śródstopia oraz sześciennej. W trakcie przemieszczania się ciała łuk spłaszcza się i unosi. Przy płaskostopiu poprzecznym II i III łuk poprzeczny nie jest widoczny z powodu obniżenia głowy śródstopia. Cechą Charakterystyczną płaskostopia poprzecznego są zgrubienia powstałe na II i III głowie śródstopia, które rozchodzą się, natomiast przednia część stopy staje się zauważalnie szersza.

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny 

Płaskostopie poprzeczne najczęściej powstaje na skutek nieodpowiednich nawyków i bodźców (płaskostopie nabyte). Zwykle odnosi się to do źle dobranego obuwia, w którym stopy nie znajdują odpowiednio dużo miejsca. Deformacji sprzyjają też buty na wysokim obcasie.

Przyczyny wywołujące płaskostopie poprzeczne:

  • paluch koślawy (podniesienie I kości śródstopia powoduje przeciążenie pozostałych kości stopy)
  • nadwaga
  • stopniowe osłabienie więzadeł i torebek stawowych
  • urazy
  • zmiany hormonalne
  • choroby (np. RZS)
  • osłabienie mięśni
  • nadmierne obciążenie przodu stopy (przykurcz ścięgna Achillesa)
  • palce młotkowate

 

Ryzyko wykształcenia się płaskostopia poprzecznego wzrasta w przypadku wykonywania codziennych obowiązków w pozycji stojącej, przy jednoczesnym zaniedbaniu doboru stosownego obuwia ortopedycznego.

objawy Płaskostopia poprzecznego

Niepokojącym symptomem sygnalizującym wystąpienie płaskostopia poprzecznego jest pojawienie się zgrubień naskórka (odcisków). Dzieje się to zwykle w okolicach II i III głowy kości śródstopia.

Postępująca deformacja powoduje dolegliwości bólowe (piekący ból z przodu stopy) w trakcie chodzenia, stawania na palcach, chodzenia boso oraz po włożeniu wysokich i wąskich butów. Płaskostopiu mogą towarzyszyć stany zapalne stawów śródstopno-palcowych. Są one konsekwencją wieloletnich przeciążeń (metatarsalgia) i – co tu kryć – zaniedbań.

Innym, rzadszym objawem płaskostopia poprzecznego są złamania zmęczeniowe, będące wynikiem przeciążeń. Dotyczy to przeważnie II i III kości śródstopia. Uporczywy ból narasta w ciągu kilku dni, aż do punktu kulminacyjnego.

Płaskostopie poprzeczne – leczenie 

Rozpoznanie płaskostopia poprzecznego powinno odbyć się na podstawie badania stóp. W tym przypadku zalecana jest podoskopia, w której trakcie szczegółowej ocenie podlega budowa stóp oraz sposoby ich obciążenia. Specjalista bada stopień styku stopy z podłożem, a także sprawdza ustawienie stawów skokowych i kolanowych.

Badania podoskopem mogą być przeprowadzane w formie statycznej lub dynamicznej (badanie podczas chodu), dzięki czemu udaje się dokładnie prześledzić sposób zachowania stopy w zależności od warunków ruchowych. Na podstawie zebranych wyników fizjoterapeuta lub ortopeda określa potrzebę noszenia wkładek ortopedycznych. Dodajmy, że Warto również zadbać o obuwie zdrowotne na płaskostopie z możliwością włożenia indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Warunkiem poprawy kondycji stóp jest zapobieganie czynnikom sprzyjającym pogłębianiu się deformacji. Zadbaj o odpowiedni dobór obuwia ortopedycznego, zapewnij stopom niezbędny odpoczynek, unikaj też szpilek, obcasów i wąskich butów. Na obolałe stopy możesz stosować masaż i rolowanie stóp np. piłeczką do masażu. Pomyśl – jeśli istnieje taka konieczność – o zmniejszeniu masy ciała.

Różne rodzaje akcesoriów do ćwiczeń i masażu znajdziesz w naszym sklepie.

Zestaw do masażu 3 w 1 ZIPRO czarny wałek i 2 zielone rollery
Piłka do masażu niebieska 4FIZJO
Duoball podwójna piłeczka do masażu 4FIZJO

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OBUWIE MARKI PAPS

Najnowsze filmy

Ładowanie...