8 rzeczy, które warto wiedzieć o rolowaniu stopy

8 rzeczy, które warto wiedzieć o rolowaniu stopy

Jeżeli często odczuwasz ból stóp, skurcze mięśni czy ogólne zmęczenie nóg, to rolowanie stopy może być dla Ciebie zbawieniem. Do rolowania najskuteczniejsza jest piłeczka do masażu. Rolowanie nie wymaga specjalnych skomplikowanych działań, czy nakładów finansowych. Trwa zaledwie kilka minut i przynosi wiele korzyści. Przedstawiamy 8 rzeczy, które warto wiedzieć o rolowaniu stopy.

1. Rolowanie - co to takiego?

W metodzie rolowania stopy stosujemy piłeczkę, której używa się do masażu i rozluźniania mięśni. Piłka ma różne rozmiary i twardości, dlatego możesz dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb. Zawsze jednak jest wykonana z najwyższej jakości pianki EPP, hipoalergicznej i bezzapachowej. Jest łatwa w czyszczeniu i wodoodporna.

Rolować stopę możesz piłką fizjoterapeutyczną, a nawet piłką do tenisa czy piłeczką kauczukową. W ten sposób możesz precyzyjnie docierać do bolesnych miejsc na stopie.

2. Jak to działa?

Rolowanie stopy polega na ruchu wałkowatym, za pomocą piłeczki po różnych częściach stopy. Masujące działanie pomaga w rozluźnieniu spiętych mięśni, poprawia krążenie krwi i limfy oraz zmniejsza ból i napięcie.

Prawdopodobnie będziesz odczuwać dyskomfort podczas rolowania, zwłaszcza początkowo. Nie oznacza to, że źle wykonujesz to ćwiczenie, wręcz przeciwnie. To oznacza, że Twoje stopy potrzebują tego masażu i rozluźnienia.

3. Dlaczego to jest ważne?

Rolowanie stopy ma wiele korzyści dla Twojego ciała. Po pierwsze, pomaga w zapobieganiu kontuzjom poprzez rozluźnianie mięśni i redukcję napięcia powięziowego. Po drugie, poprawia elastyczność mięśni, co może być szczególnie przydatne, jeśli prowadzisz aktywny tryb życia. Trzecią zaletą rolowania stopy jest tak zwany automasaż. Dodatkowo, rolowanie stopy może zmniejszać ból i zmęczenie stóp, które często są wynikiem długiego stania lub chodzenia.

4. Czy jest coś, na co powinieneś uważać?

Oczywiście, jak z każdą metodą leczenia, istnieje kilka rzeczy, na które musisz uważać. Przede wszystkim, jeśli masz jakiekolwiek schorzenia stóp lub kontuzje, skonsultuj się z fizjoterapeutą przed rozpoczęciem rolowania. Upewnij się, że jesteś świadomy swoich indywidualnych ograniczeń i że stosujesz odpowiednią technikę. Jeśli odczuwasz niepokój lub ból podczas rolowania, natychmiast przerwij i porozmawiaj z fizjoterapeutą.

5. Rolowanie stopy - jak to robić?

Rozpocznij od siedzenia na podłodze z piłeczką pod stopą. Rolujemy zawsze bose stopy, bez skarpetek. Stopa musi być odprężona, rozluźniona. Palce powinny być luźne, swobodnie opuszczone. Następnie, za pomocą nacisku ciała przesuwaj rolkę po stopie w kierunku palców zaczynając od pięty. Nie rolujemy palców, one cały czas pozostają luźne. Ruch stopy powinien być powolny, płynny i swobodny.

Pamiętaj, żeby nadmiernie nie uciskać lub przesuwać piłeczki do rolowania – cel to złagodzenie napięcia, a nie powodowanie bólu. Jeśli dopiero rozpoczynasz codzienne rolowanie stopy wykonuj to w pozycji siedzącej, aby siła nacisku była mniejsza. Postaraj się skoncentrować na najbardziej bolesnych miejscach i spędzić trochę czasu na każdej stopie. Roluj każdą stopę po około 2-3 minuty.

6. Kiedy i jak często?

Rozluźnianie stopy koniecznie zaleca się po treningu lub aktywności fizycznej. Bardzo pomaga osobom pracującym w pozycji stojącej lub całkowicie siedzącej. Przynosi ulgę pracownikom, którzy noszą buty robocze oraz kobietom chodzącym w butach na wysokim obcasie.

Rolowanie stopy można wykonywać o dowolnej porze dnia, w zależności od Twoich preferencji i potrzeb. Możesz go stosować rano, aby rozpocząć dzień zrelaksowanymi stopami, lub wieczorem, aby złagodzić zmęczenie. Częstotliwość rolowania stopy również zależy od Ciebie – możesz rolować stopy codziennie lub kilka razy w tygodniu. Najważniejsze jest słuchanie swojego ciała i rolowanie, kiedy czujesz, że tego potrzebujesz.

7. STOP rolowaniu stopy

Istnieją ewidentne choroby, które są przeciwskazaniem do stosowania metody automasażu stopy.

Nie roluj stopy jeśli chorujesz na:

  • Zaburzenia czucia w stopie,
  • RZS,
  • Stopę cukrzycową,
  • Chorobę naczyń obwodowych,
  • Zakrzepicę żył głębokich,
  • Zaawansowaną osteoporozę,
  • Masz infekcję i podwyższoną temperaturę.
Piłka do masażu niebieska 4FIZJO

8. Czy to naprawdę działa?

Odpowiedź brzmi: tak! Wielu ludzi doświadcza ulgi i poprawy po regularnym rolowaniu stopy, choć rozluźnienie i zmniejszenie dolegliwości bólowych odczujesz już po pierwszym razie. Jednak pamiętaj, że to nie jest jednorazowe rozwiązanie – najlepsze rezultaty można osiągnąć, stosując rolowanie jako część codziennej rutyny pielęgnacji stóp. Kiedy zobaczysz, jak Twoje stopy stają się bardziej elastyczne i mniej bolesne, nie będziesz mógł sobie wyobrazić dnia bez rolowania! Zwłaszcza, że zajmuje to niewiele czasu i możesz to zrobić w domowym zaciszu.

 

Mamy nadzieję, że te 8 rzeczy przybliżyło Ci temat rolowania stopy i przekonało do spróbowania tej prostej metody. Poświęć kilka minut dziennie na rolowanie i zyskaj zdrowsze i bardziej zrelaksowane stopy.

 

Zobacz też często oglądane obuwie domowe w RotulaMed

Kapcie profilaktyczne damskie, męskie PAPS na paski filcowe żółte
Klapki zdrowotne damskie, męskie na paski skóra lico PAPS czarne
Kapcie zdrowotne zamszowe męskie, damskie pełne PAPS czerwone
Kapcie zdrowotne skórzane damskie, męskie bez palców PAPS czarne, łatwe w czyszczeniu

Masz pytania dotyczące rolowania stopy?

Porozmawiaj z naszymi specjalistami, którzy doradzą Ci jak poprawnie się rolować. Zadzwoń lub napisz do naszego sklepu, możesz nas również odwiedzić osobiście. W naszym gabinecie możesz też kupić specjalną piłeczkę do masażu (wyrób medyczny).

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OBUWIE MARKI PAPS

Najnowsze filmy

Ładowanie...