Sucha i szorstka skóra stóp – jak temu zaradzić?
Dlaczego czasem doskwiera nam sucha i szorstka skóra stóp? Winą możemy obarczyć warunki atmosferyczne. Skóra jest narażona na nadmierne wysuszenie przez wiatr i niskie temperatury. To dlatego właśnie zimą i jesienią próbujemy dowiedzieć się, jak zaradzić suchej i szorstkiej skórze stóp. Dziś odpowiemy na to pytanie, żeby raz na zawsze pożegnać ten problem.
Sucha i szorstka skóra stóp – objawy
Sucha i szorstka skóra stóp to nie tylko dyskomfort. To przede wszystkim ryzyko wystąpienia różnych uszkodzeń. Jak rozpoznać przesuszoną skórę na stopach? Wystarczy, że zauważymy na nich delikatną białą i matową łuskę.
Suchą i szorstką skórę stóp łatwo wyczuć. Skóra jest w jasnym kolorze, jest szorstka i sucha. Pozbawiona elastyczności. Powoduje uporczywe swędzenie. Dodatkowo na takiej skórze pęka naskórek.
Przyczyny suchej i szorstkiej skóry stóp
Nasza skóra robi się sucha, kiedy naskórek traci wodę. Może do tego dojść, jeżeli ma on obniżoną zdolność wiązania i zatrzymywania jej. Do osłabienia kondycji skóry dochodzi także w sytuacji, gdy brakuje jej lipidów.
Zaburzenia działania warstwy hydrolipidowej powodują między innymi reakcje alergiczne na kosmetyki, niewłaściwa dieta oraz genetyczne zaburzenia hormonalne. Ludzką skórę wysusza również niedobór wilgotności powietrza. Skórę podrażnia też ciepła odzież noszona przez nas zimą.
Jednak sucha i szorstka skóra występuje nie tylko jesienią i zimą. Latem szkodliwy wpływ miewa na nią zbyt duża ilość promieni słonecznych czy soli morskiej.
Poza tym pamiętajmy, że im jesteśmy starsi, tym mniej lipidów produkuje nasza skóra. Wobec tego mamy w naskórku coraz mniej wody.
Niestety, czasami sami sprawiamy, że nasza skóra robi się sucha i szorstka. A to za sprawą zbyt długich gorących kąpieli. Oprócz tego możemy sobie zaszkodzić stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków, pozbawionych składników nawilżających. Kolejną przyczyną suchej i szorstkiej skóry stóp jest depilacja bez użycia żelu czy pianki. Robienie tego dodatkowo pozostawia na skórze podrażnienia.
Sucha i szorstka skóra stóp bywa wynikiem choroby. Chodzi na przykład o niedoczynność tarczycy lub cukrzycę. Wtedy przeciwdziałamy chorobie, na przykład nosząc buty dla cukrzyków. Warto jednak zapytać specjalistę, czy sucha i szorstka skóra stóp to na pewno następstwo choroby.
Jest jeszcze jeden powód występowania suchej i szorstkiej skóry na stopach. Mowa o niewłaściwej pielęgnacji stóp. Niedostateczne nawilżanie, brak regularnego usuwania martwego naskórka i zaniedbanie higieny stóp mogą prowadzić do problemów skórnych. Polecamy zatem regularnie pielęgnować stopy w domu. Jak to robić?
Domowe sposoby na suchą i szorstką skórę stóp
Stopy trzeba pielęgnować systematycznie bez względu na porę roku. Na szczęście istnieją domowe sposoby na suchą i szorstką skórę stóp, które pomagają w jej zmiękczeniu i nawilżeniu. Porozmawiajmy o nich.
1. Nawilżanie skóry
Warto korzystać z ogólnodostępnych w aptekach, drogeriach i sklepach maści, pianek, olejków, spray’ów i kremów. Zawierają składniki takie jak mocznik, gliceryna, masło shea czy witamina E. Nakładamy je na czystą i suchą skórę stóp po kąpieli oraz przed snem. Skórę o skłonnościach do wysuszania warto smarować również rano.
2. Kąpiele stóp w ciepłej wodzie
Dodatkowe nawilżenie skóry zapewni dodanie do wody specjalnej soli do kąpieli wzbogaconej odpowiednim olejkiem, mocznikiem czy ekstraktem z alg. Takie połączenie mogą mieć wówczas kilka różnych funkcji, np. nawilżające, regenerujące, zmiękczające i złuszczające, również może poprawiać ukrwienie, odprężać, czy też zapobiegać grzybicy i łuszczycy. Natomiast sól z dodatkiem olejku z rozmarynu również będzie zapobiegać poceniu się stóp.
Warto więc dobierać odpowiednio kosmetyki, aby wspierać stopy oraz zachować skórę gładką i nawilżoną.
3. Kąpiel w mleku
Tak zwana Kąpiel Kleopatry rozprawi się z suchą i szorstką skórą stóp. Trzeba jedynie wypełnić wannę letnią wodą, a potem dodać około 3 litrów mleka. Kąpiel nawilży skórę nóg. Dla wzmocnienia efektu polecamy dodać miodu i olejków.
4. Usuwanie martwego naskórka
Często robi się to pumeksem, pilnikiem lub szczotką do stóp. Te metody usuwają martwy naskórek mechanicznie, jednak zwykle on się z powrotem odnawia.
Uwaga! Zbyt mocne ścieranie powoduje podrażnienia.
Łatwo przygotować domowy naturalny peeling. Wystarczą do tego zmielone ziarna kawy oraz olejek lub oliwa z oliwek. Pamiętajmy, by po usunięciu martwego naskórka użyć balsamu, żelu nawilżającego lub kremu w celu nawilżenia skóry.
5. Nawilżające maski i okłady
Kremy i inne kosmetyki to nie wszystko. Można jeszcze od czasu do czasu zastosować nawilżającą maskę lub okład na stopy. Polecamy te, które zawierają naturalne składniki, zwłaszcza miód, jogurt, aloes czy olej kokosowy.
Jak zrobić maseczkę i okład na stopy? Należy nakładać je na stopy, owinąć folią spożywczą i pozostawić na kilkanaście minut, aby składniki wchłonęły się w skórę.
6. Odpowiednie obuwie
Zalecamy buty z naturalnych materiałów, które zapewniają stopom właściwe oddychanie. Buty muszą być precyzyjnie dopasowane do stopy. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór obuwia zdrowotnego.
7. Higiena stóp
Pamiętajmy o systematycznym myciu stóp, również między palcami. A po umyciu o dokładnym ich wysuszeniu, by zapobiec ich przesadnemu nawilżeniu właśnie między palcami, co sprzyja występowaniu grzybicy.
8. Picie wody
Chcąc cieszyć się gładkimi nogami i nie odczuwać ich szorstkości, należy wypijać od 2 do 2,5 litra wody każdego dnia. W upalne dni powinno się wypijać o 1 litr płynów więcej niż zwykle.
9. Witaminy
Oprócz wspomnianej witaminy E polecamy brać także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Suchej i szorstkiej skórze stóp przeciwdziałają również preparaty zawierające witaminy E i A. Mowa o nutrikosmetykach, czyli suplementach diety wspierających funkcjonowanie nie tylko skóry, ale też włosów i paznokci.
Mamy nadzieję, że nasze porady na temat tego, jak zaradzić suchej i szorstkiej skórze stóp przyniosą upragnione skutki. Mimo wszystko pamiętajmy o tym, by w przypadku jakichkolwiek problemów ze stopami udać się na konsultację podologiczną.