Źle dobrane buty na haluksy i bolesne tego konsekwencje

Źle dobrane buty na haluksy i bolesne tego konsekwencje

Praktycznie każdego dnia nasze stopy są narażone na różnego rodzaju urazy i dyskomfort. Nieodpowiednia pielęgnacja i za ciasne obuwie to jedne z czynników, które zwiększają ryzyko powstawania haluksów.

Paluch koślawy, chociaż jest chorobą genetyczną, bardzo często odzwierciedla nasz styl życia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób zapobiegać rozwojowi haluksów. Sprawdź, co znaczą źle dobrane buty na haluksy. Poznaj również najpopularniejsze przyczyny ich powstawania i sprawdź, w jaki sposób je leczyć.

 

Jak wyglądają haluksy? Co to jest?

Haluksy — nazwa tego schorzenia wywodzi się od łacińskiej nazwy pierwszego palca ludzkiej stopy. Paluch koślawy to charakterystyczna deformacja stopy. Mówimy o niej wtedy, gdy paluch ustawia się nieprawidłowo w kierunku do pozostałych palców.

Zmiana jest widoczna 'gołym okiem’, ponieważ na skutek deformacji, powstaje charakterystyczne wybrzuszenie. Deformacja może stale się powiększać.

 

Możemy wyróżnić cztery stopnie tej deformacji:

 • stopień I – łagodny. Mamy do czynienia z małym garbem powstałym od wewnętrznej strony stopy.
 • stopień II – umiarkowany. Paluch znajduje się nad lub pod drugim palcem.
 • stopień III – zaawansowany. O stopniu zaawansowanym mówimy wtedy, gdy paluch próbuje ustawić się na drugim palcu. Pacjenci uskarżają się na duży ból.
 • stopień IV – ciężki. To najbardziej zaawansowany stopień deformacji palucha. Nachodzi on na sąsiadujące palce, powoduje silne skrzywienie. Paluch przestaje być punktem podparcia, powoduje silny ból.

Przyczyny powstawania haluksów

Szacuje się, że aż 70% osób, u których zdiagnozowano paluch koślawy to osoby, które miały już wcześniej w rodzinie kogoś z tym problemem. Deformacja o wiele częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Bez większego znaczenia jest wiek, ponieważ haluksy pojawiają się u osób w wieku od 18 do nawet 65 lat.

I chociaż czynniki powstawania haluksów mogą być od nas niezależne, warto pamiętać o tym, że możemy pogłębiać to zniekształcenie.

Na powiększenie deformacji ma wpływ:

 • otyłość
 • siedzący tryb życia
 • choroby układu ruchu
 • intensywne lekcje baletu
 • praca w pozycji stojącej
 • niedopasowane obuwie
 • noszenie na co dzień bardzo wysokich obcasów
 • noszenie za ciasnych butów
 • płaskostopie poprzeczne
 • zapalenie stawów stopy
 • urazy stopy z przeszłości

Odczuwasz ból od wewnętrznej strony stóp? Widzisz narośl w miejscu haluksa? Umów się na konsultację z fizjoterapeutą w naszym gabinecie Ortomedicum.

Jak zapobiegać haluksom?

Podstawą profilaktyki dbania o stopy, powinno być noszenie komfortowego i dobrze dopasowanego obuwia. Zrezygnuj z modeli, które mają bardzo ciasny nosek. Takie egzemplarze nie zagwarantują palcom odpowiedniego komfortu.

Jeżeli pracujesz na stojąco, w miarę możliwości zadbaj o to, aby Twoje robocze obuwie zapewniało maksymalny komfort stopom. Pamiętaj także, aby odpowiednio dopasować swoje obuwie sportowe. A już, szczególnie gdy intensywnie trenujesz. Wtedy Twoje stopy wymagają jeszcze stabilniejszego podparcia. Po obuwie na wysokich obcasach sięgaj od czasu do czasu, niech takie modele nie będą głównym elementem Twojej garderoby. Źle dobrane buty na haluksy bardzo szybko pogorszą ich stan.

 

Dlaczego szpilki szkodzą naszym stopom?

Nie potrafisz sobie wyobrazić eleganckiej stylizacji bez butów na wysokim obcasie? Niestety, musisz zdawać sobie sprawy z konsekwencji wynikających z ich regularnego noszenia.

Nieprawidłowe ułożenie stóp w takich butach sprawia, że mamy do czynienia z przesunięciem środka ciężkości na przód stopy. To bezpośrednio wpływa na rozwój i powstawanie palucha koślawego. Takiej deformacji będą 'sprzyjać’ wszystkie buty, które doprowadzają do nadmiernego ściśnięcia palców.

Wybór damskich butów - szpilki czy trampki

Czy da się wyleczyć haluksy?

 

To, w jaki sposób można zająć się deformacją stopy, będzie uzależnione przede wszystkim od stopnia rozwinięcia palucha koślawego.

Jeżeli mamy do czynienia ze stosunkowo łagodną zmianą, to korzystne okazuje się podjęcie działań, dzięki którym schorzenie się nie pogłębia. Wśród tych metod możemy wyróżnić:

 • stosowanie korekcyjnego aparatu na haluksy (separator żelowy) — jego obecność nie tylko zapobiega dalszej deformacji, ale i zmniejsza bolesność
 • wkładki na haluksy — zapobiegają zarówno powstawaniu palucha koślawego, jak i płaskostopia
 • kliny międzypalcowe — warunkują prawidłowe ustawienie palców
 • opaski na haluksy — utrzymują paluch we właściwym miejscu
 • wkładki ortopedyczne do butów — umożliwiają prawidłowe ułożenie stopy
 • zabiegi fizjoterapeutyczne — pomocne szczególnie w momencie wystąpienia stanu zapalnego w obrębie stawu
Buty zdrowotne męskie skórzane wiązane czarne PROFLEX
Buty zdrowotne damskie skórzane wiązane białe PROFLEX LEATHER
Szerokie buty damskie na haluksy KOSELA szare z elastyczną wstawką
Półbuty skórzane damskie na haluksy KOSELA 9705 rubin

Podsumowując, źle dobrane buty na haluksy mogą mieć poważne konsekwencje dla Twoich stóp. Jeśli nie chcesz znacznie pogorszyć swojego stanu zdrowia, koniecznie zwróć uwagę na wybór odpowiednich butów.

Źle dobrane buty na haluksy

Haluksy są często wynikiem noszenia niewłaściwych butów przez długi czas. Optymalne obuwie dla osób z haluksami powinno zapewniać odpowiednie podparcie, miejsce dla palców do swobodnego ruchu oraz miękką amortyzację, aby zmniejszyć nacisk na stopę.
Niestety, wiele popularnych modeli butów nie spełnia tych wymagań. Źle dobrane buty na haluksy są ciasne, wąskie o spiczastych noskach. To główni winowajcy pogorszenia stanu haluksów. Nacisk na nasze palce, zwłaszcza na duży palec, może prowadzić do zaostrzenia bolesnych objawów i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby inwestować w obuwie zdrowotne, które pozwoli Twoim stopom oddychać i utrzyma je w odpowiedniej pozycji.

W naszym sklepie z obuwiem zdrowotnym mamy szeroki wybór butów specjalnie zaprojektowanych dla osób z haluksami. Dzięki naszej wiedzy na temat anatomii stopy i wpływu obuwia na jej kondycję, możemy zaoferować Ci modele, które nie tylko sprawią, że Twoje stopy poczują się komfortowo, ale również wspomogą proces leczenia haluksów.

Dlaczego ryzykować dalsze pogorszenie stanu swoich stóp? Wybierz buty, które będą chronić Twoje haluksy i zapewnią im odpowiednią opiekę. Odpowiednio dobrane obuwie zdrowotne może przynieść realną ulgę i poprawić jakość Twojego życia. Nie ryzykuj faktu, że źle dobrane buty na haluksy pogłębi schorzenie.

Zapraszamy do naszego sklepu z obuwiem zdrowotnym, gdzie nasi wykwalifikowani pracownicy doradzą Ci w wyborze odpowiednich butów dla Twoich haluksów. Daj swoim stopom przyjemność chodzenia w komfortowych i funkcjonalnych butach – zasługują na to!

Kapcie profilaktyczne damskie, męskie PAPS na paski filcowe czerwone
Kapcie zdrowotne filcowe damskie, męskie pełne PAPS żółte wysoki rant chroniący palce
Obuwie medyczne damskie, męskie bez palców PAPS w kolorze białym podeszwa PE
Kapcie zdrowotne skórzane damskie, męskie bez palców PAPS czarne, łatwe w czyszczeniu

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OBUWIE MARKI PAPS

Najnowsze filmy

Ładowanie...