Jakie buty na haluksy?

Jakie buty na haluksy?

Haluksy wiążą się zwykle z zaburzeniem biomechaniki stopy. W efekcie niewłaściwie oddziałujące siły wpływają stopniowo na deformację, powodując liczne, często bardzo bolesne dolegliwości. Haluksy także traktowane są, jako nieestetyczne, wręcz wstydliwe zjawisko, obniżające samoocenę. Czy można z nimi walczyć? Jak sobie pomóc i jakie buty na haluksy wybrać? Dzięki naszej ofercie butów na haluksy codzienne spacery z psem znowu sprawią Ci radość.

Co jest przyczyną powstawania haluksów?

Najczęstszą przyczyną tworzenia się haluksów jest noszenie nieodpowiedniego obuwia, które uciska przedstopia. Szczególnie niewskazane są wysokie obcasy, bądź wąskie noski. Dlatego też powinno się zadbać o odpowiedni dobór obuwia. Jeśli są wątpliwości, jakie buty na haluksy najlepiej wybrać, warto skonsultować się ze specjalistą. Jednakże istnieją także inne czynniki, które sprzyjają powstawaniu tego zwyrodnienia:

 • otyłość,
 • zmniejszona aktywność fizyczna,
 • inne schorzenia stóp,
 • uwarunkowania genetyczne.

Zalecana jest zatem obserwacja stóp pod kątem zmian budzących zrozumiały niepokój. W tym samym stopniu odnosi się to do typów i rodzajów noszonego obuwia.

Haluksy – objawy

Paluch koślawy zwykle występuje u osób powyżej 40 roku życia, w szczególności u kobiet. Pojawienie się halluksów może przysporzyć trudności w poruszaniu się, lecz także spowodować inne nieprzyjemne komplikacje, do których zaliczyć można między innymi:

 • deformacje stopy,
 • obrzęki,
 • stany zapalne i bolesne zgrubienia naskórka.

Deformacja zmienia położenie kości śródstopia i sprawia, że największy palec odchyla się ku zewnętrznej krawędzi stopy. Wskutek tego przedstopie przestaje być punktem podparcia, a ciężar ciała zaczyna się rozkładać nierównomiernie, przeciążając tym samym wewnętrzną krawędź stopy.

Haluksy – jak zapobiegać deformacji stóp?

Jedną z najistotniejszych kwestii w zapobieganiu powstawania haluksów jest odpowiedni dobór obuwia. Należy zadbać, by było ono wygodne i nie uwierało stóp. Wspomnieliśmy już, że powinno się unikać wysokich obcasów, oraz butów z wąskimi czubkami. Oprócz tego zalecane jest także wprowadzenie do jadłospisu zdrowej diety. Ważna jest także aktywność fizyczna.

Diagnostyka i profilaktyka haluksów

W przypadku zauważenia pierwszych objawów palucha koślawego należy niezwłocznie zgłosić się na konsultację specjalistyczną. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej diagnozy komputerowej możliwe jest wykrycie deformacji już w początkowej fazie, co znacząco ułatwi proces przywracania stopie pierwotnej sprawności. Najbardziej znanymi i zalecanymi metodami leczenia haluksów są między innymi:

 • fizykoterapia,
 • separatory, kliny międzypalcowe,
 • stosowanie obuwia ortopedycznego,
 • korzystanie z wkładek ortopedycznych do butów.

Najkorzystniej byłoby – w miarę możliwości – połączyć wszystkie wymienione wyżej formy rehabilitacji.

Separator żelowy na haluksy, elastyczny, zakładany na wszystkie palce stopy.
Eleganckie buty damskie na haluksy Kosela z elastyczną wstawką materiału, który dopasuje się do wielkości halluksa. Nie uciska i nie obciera stopy.
Buty na haluksy i palce młotkowate KOSELA bordowe
Półbuty na haluksy damskie KOSELA
Buty ortopedyczne na krótszą nogę męskie PANACEUM szare

Jakie buty na haluksy?

Osoby borykające się z haluksami powinny dobrać obuwie, które przede wszystkim będzie odciążać ich stopy. Wybór obuwia na haluksy powinien uwzględniać następujące parametry:

 1. Szerokość
 2. Budowa
 3. Rodzaj zapięcia butów
 4. Podeszwa
 5. Materiał, z jakiego obuwie zostało wykonane
 6. Wkładki ortopedyczne

Szerokość obuwia

Buty na halluksy powinny być odpowiednio dobrane rozmiarowo. Oznacza to, że obuwie nie powinno ani uwierać, ani doprowadzać do ślizgania się stóp. W ten sposób uniknie się zwiększenia urazu i dolegliwości bólowych.

 

Budowa butów

Osoba z haluksami powinna uwzględnić przy wyborze butów ortopedycznych kształt obuwia. Zalecane jest szerokie przodostopie, przy czym wnętrze butów powinno być pozbawione przeszyć. Pacjenci często pytają, jakie buty na haluksy są najlepsze. Zobacz półbuty na haluksy damskie KOSELA lub buty na szeroką stopę z haluksami męskie PANACEUM.

Rodzaj zapięcia butów

Warto przyjrzeć się, czy dane obuwie zdrowotne posiada zapięcia w postaci paska zapinanego na klamerkę lub rzepa. Obecność tych elementów pozwala na dopasowanie butów do kształtu stóp. Zapięcia pełnią także funkcje stabilizujące. Jest to szczególnie ważne, gdy osoba posiada obrzęki i szerokość jej stóp okresowo lub pod wpływem wysiłku ulega zmianom.

Podeszwa

W trakcie poruszania się należy zadbać o to, by materiał podeszwy amortyzował obciążenie stóp. Elastyczna i dobrze dopasowana podeszwa tłumi naprężenia powstałe na skutek styczności z nierównościami podłoża oraz masy ciała, odciąża kręgosłup oraz niweluje dolegliwości bólowe stóp. Dodatkowym atutem jest działanie antypoślizgowe podeszwy. Dzięki temu stopa jest chroniona przed przeciążeniami, które niekorzystnie wpływają na więzadła i stawy. Wszystkie te zasady zostały zastosowane w obuwiu domowym oraz klapkach zdrowotnych marki PAPS. Innowacyjna wyprofilowana wkładka 3D z naturalnymi 3 miejscami podparcia. Skuteczna amortyzacja stóp przez wkładki PAPS. Buty mają do wyboru rodzaj materiału (filc, skóra typu zamsz i typu lico), a także rodzaj podeszwy skóra lub guma.

Polbuty na haluksy damskie KOSELA-schemat

Materiał, z jakiego obuwie zostało wykonane 

Przede wszystkim materiał, z którego wykonane są buty na haluksy, powinien być elastyczny, miękki i delikatny. Dodatkowo obuwie powinno zapewniać odpowiednią wentylację, co zapobiega poceniu się stóp, powstawaniu obrzęków i przykrego zapachu.

Wkładki ortopedyczne

Istotnym elementem stanowiącym uzupełnienie butów na haluksy są wkładki ortopedyczne. Ich funkcją jest korekta wad stóp oraz zapewnienie komfortu podczas ruchu.

Ważne! Wkładki podlegają okresowej kontroli. Wynika to ze zmiany ukształtowania stóp na wskutek np. zmiany trybu życia czy wagi ciała. Każdorazowo wkładki ortopedyczne wykonywane są na podstawie badania podologicznego, określającego stan stóp pacjenta.

Haluks jest to dolegliwość, która wielu osobom utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wczesne wykrycie deformacji pozwala podjąć odpowiednie działania, które sprawią, że Twoje życie ponownie nabierze blasku, a niezbędne obowiązki przestaną być uciążliwe.

Pamiętaj, lepiej zapobiegać niż leczyć. Twoje życie z haluksami może być efektywne i radosne. Sprawdź naszą ofertę już dziś, jesteśmy po to, by zadbać o Twoje stopy. Jeśli masz wątpliwości, jakie buty na haluksy będą właściwe dla Ciebie to zapytaj naszych konsultantów.

Masz pytania dotyczące wyboru butów na haluksy?

Porozmawiaj z naszymi specjalistami, którzy doradzą Ci jaki wybrać rozmiar i szerokość obuwia. Zadzwoń lub napisz do naszego sklepu, możesz nas również odwiedzić osobiście.

Kapcie profilaktyczne damskie, męskie PAPS na paski filcowe żółte
Kapcie zdrowotne zamszowe męskie, damskie pełne PAPS czerwone
Kapcie zdrowotne skórzane damskie, męskie bez palców PAPS czarne, łatwe w czyszczeniu
Obuwie medyczne damskie, męskie bez palców PAPS w kolorze białym podeszwa PE

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OBUWIE MARKI PAPS

Najnowsze filmy

Ładowanie...