Buty na stopę cukrzycową

Buty na stopę cukrzycową

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia już 3 miliony osób w Polsce cierpi na cukrzycę. To 9.1% populacji, a mowa wyłącznie o przypadkach zdiagnozowanych. Jednym z powikłań związanych z tą ciężką chorobą jest zespół stopy cukrzycowej. Niestety, początkowe objawy są nader często niezauważalne, a tym samym lekceważone przez chorego. W efekcie stan stóp ulega z czasem znacznemu pogorszeniu. Jedną z form działań terapeutycznych są specjalne buty na stopę cukrzycową. Dodajmy, iż nie zaszkodzi używać tego rodzaju butów także w ramach profilaktyki. Tym bardziej że jest to obuwie estetyczne, lekkie i bardzo wygodne.

Stopa cukrzycowa – objawy

Zespół stopy cukrzycowej nie występuje u każdego diabetyka, co nie oznacza, że nie warto dbać o stopy na co dzień.
Jednak w przypadku wspomnianej dolegliwości nie tylko wybór obuwia jest trudny. Także poruszanie się może sprawić wiele kłopotów.
Poza deformacją stopy chory musi zmierzyć się z:

 • bolesnymi owrzodzeniami,
 • łuszczącą się, suchą skórą.

Zmiany chorobowe zwykle usytuowane są na podeszwie stóp, co jeszcze bardziej utrudnia terapię. Pamiętajmy, że ruch jest jedną z podstawowych form zapobiegania skutkom cukrzycy.

Utrzymująca się hiperglikemia może prowadzić do uszkodzenia nerwów obwodowych. W rezultacie chory rani swoje stopy nie odczuwając bólu, a to z kolei rodzi potrzebę skutecznego zabezpieczenia stóp obuwiem odpornym na uszkodzenia mechaniczne.

Jak buty na stopę cukrzycową mogą poprawić samopoczucie diabetyka?

Odpowiednio dobrane buty na stopę cukrzycową mają nie tylko przynieść ulgę w cierpieniu. Powinny też spowolnić zachodzące zmiany, a w połączeniu ze skutecznym leczeniem farmakologicznym, całkowicie je zablokować.

Oczywiście, należy pamiętać o stosowaniu higieny:

 1. Regularne obcinanie paznokci pod kątem prostym w stosunku do palca
 2. Codzienne, dokładne mycie stóp
 3. Stopy każdorazowo muszą być wytarte do sucha

W połączeniu z zalecaną przez lekarzy dietą oraz ciągłą kontrolą poziomu cukru we krwi chory powinien odczuć wyraźną poprawę.

Bardzo ważna jest także codzienna obserwacja stóp oraz ich klimatyzacja. Dlatego w miarę możliwości warto skorzystać z sandałów i klapek, oczywiście tylko w domu. Odsłonięcie palców i pięt pozwoli stosunkowo wcześnie zauważyć niepokojące zmiany na skórze oraz zapobiegnie zbieraniu się podrażniającego potu.

Istotna jest także szerokość buta, która w przypadku stopy cukrzycowej powinna być zdecydowanie większa. Dzięki temu chory nie jest narażony na powstawanie odcisków bądź otarć.

[products limit=”8″ order=”DESC” ids=”224282,224266,224260,224242,224220,224185,224136,224086″ columns=”4″]

[products limit=”8″ order=”DESC” ids=”224282,224266,224260,224242,224220,224185,224136,224086″ columns=”1″]

Stopa cukrzycowa – jakie buty wybrać?

Wybierając buty na stopę cukrzycową, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów:

 • Szerokość
 • Materiał, z jakiego obuwie zostało wykonane
 • Kolor wnętrza buta
 • Kształt
 • Podeszwa
 • Wkładki

Szerokość obuwia

Buty na stopę cukrzycową nie mogą ani ugniatać, ani obcierać chorej stopy. Należy unikać jakichkolwiek zranień, dlatego tęgość musi być większa od stosowanej w konwencjonalnym obuwiu.

Materiał, z jakiego obuwie zostało wykonane

Obuwie powinno być wykonane z materiałów tekstylnych, elastycznych, bardzo miękkich, gładkich i oddychających. Podobne cechy powinna wykazywać skóra, jeśli chory zdecyduje się na buty wykonane z tego materiału.

Kolor wnętrza buta

Widoczny ślad po nawet najmniejszej ranie sprawia, iż jest szansa na szybką interwencję, co w przypadku stopy cukrzycowej jest bardzo ważne. Przypominamy, że osoby dotknięte zespołem stopy cukrzycowej nie zauważają powstania nowych owrzodzeń i zadrapań na skutek osłabienia wrażliwości zakończeń nerwowych.
Zatem wybierając buty na stopę cukrzycową, dobrze jest zwrócić uwagę na jasny kolor wnętrza.

Kształt buta na stopę cukrzycową

Każdą deformację stopy powinien uwzględnić kształt obuwia. W przeciwnym razie niemożliwe będzie swobodne przetoczenie z piety na palce. Niestety panie zmuszone są zrezygnować z butów na obcasie.
Nosek powinien być wyższy i szerszy, a wewnątrz buta nie powinno być absolutnie żadnych przyszew.

Podeszwa

Istotna jest lekkość podeszwy, sprężystość i grubość. W ostatnim przypadku chodzi o to, by chory nie odczuwał nierówności podłoża oraz nie kaleczył się po wejściu na przedmiot o ostrych krawędziach. Dobrze jest też zadbać o to, by była to podeszwa antypoślizgowa.

Wkładki

Buty na stopę cukrzycową powinny być wyposażone we wkładki. W miarę zużycia trzeba je wymieniać na nowe. Warto zadbać o wkładki z piankową warstwą amortyzującą. Większe wstrząsy złagodzi dodatkowa wyściółka ekranizująca, której zadaniem jest także ochrona stopy przed nadmiernym chłodem lub ciepłem.

Wybór butów na stopę cukrzycową – od czego zacząć?

Optymalny dobór obuwia powinien być poprzedzony badaniami podologicznymi, w trakcie których badający poznaje rozkład sił na podeszwowej stronie stóp.
W przypadku stopy cukrzycowej można zastosować badanie pedobarograficzne pozwalające na ocenę funkcji biomechanicznych stóp oraz parametry zachowania się całego ciała w trakcie stania i chodu.

Zjawisko stopy cukrzycowej przysparza choremu wielu cierpień. Odpowiednio dobrane obuwie może stać się źródłem niewypowiedzianej ulgi. Nie można czekać z podjęciem decyzji, trzeba działać natychmiast. Jak pokazują liczne przykłady, życie z cukrzycą może być efektywne i radosne. Trzeba jednak działać, bo lepiej zapobiegac niż leczyć.

Jeśli masz cukrzycę lub znasz kogoś, kto choruje,

upewnij się, że mają oni buty na stopę cukrzycową. Są niezbędne do zdrowej podologicznej opieki i chronią stopy przed uszkodzeniami. Pamiętaj, że odpowiednie obuwie to podstawa dbania o stopy w przypadku cukrzycy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OBUWIE MARKI PAPS

Najnowsze filmy

Ładowanie...